Klub kaktusářů „OPUNTIA“ Český Těšín.

 

 

      KK OPUNTIA v Českém Těšíně sdružuje v současné době osmnáct členů  z oblasti Těšínska – z Jablunkova, Třince, Českého Těšína, Havířova, Těrlicka a 6 členů je ze sousedního Polska.

      Historie klubu začíná roku 1969, kdy asi patnáct obdivovatelů kaktusů založilo Klub kaktusářů v Českém Těšíně. Již před tímto rokem několik zakládajících členů dojíždělo do Ostravského kaktusářského spolku. Již v roce 1970 byla uspořádána první výstava v Českém Těšíně a v Třinci. Tyto akce zpopularizovaly pěstování kaktusů a přibývalo zájemců o tuto zálibu. Na pravidelných schůzkách byli hosty přední pěstitelé a cestovatelé té doby. Byly organizovány společné zájezdy po sbírkách kaktusů, odborných seminářích a přednáškách. Na závěr roku se konal Mikulášský večírek společně s partnerkami. Tato činnost s obměnami pokračuje do současnosti. Výraznější změna začala po roce 1990. Čtyři členové klubu opakovaně cestují do domoviny kaktusů v Jižní i Severní Americe. Také výstavy kaktusů změnily formu – konají se na náměstí v Českém Těšíně ve fóliovníku o rozměrech 5 x 15 m. Výstava se koná v době oslav svátku Tří bratří. Těchto oslav se účastní tisíce zájemců o kulturní a jiný program a výstava kaktusů se stala jejich pravidelnou součástí.

      V současnosti se i v našem klubu projevuje důsledek převratného a uspěchaného období naší společnosti.V roce 2006 se nám po delší době podstatně zvýšil počet členů.